HPE
HPE (P49603-B21) INT Xeon-P 8462Y+ CPU for HPE
- SKU:
- P49603-B21
- MPN:
- P49603B21
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
- Shipping:
- Calculated at Checkout
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number: | P49603B21 |
| Manufacturer Website Address: | https://www.hpe.com/au/ |
| Brand Name: | HPE |
| Product Line: | Xeon Platinum |
| Product Series: | 8000 |
| Product Model: | 8462Y+ |
| Product Name: | Xeon Platinum Dotriaconta-core (32 Core) 8462Y+ 2.8 GHz Server Processor Upgrade |
| Product Type: | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Core: | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Clock Speed: | 2.80 GHz |
| Overclocking Speed: | 4.10 GHz |
| Direct Media Interface: | 16 GT/s |
| L2 Cache: | 64 MB |
| L3 Cache: | 60 MB |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Process Technology: | 10 nm |
| Processor Threads: | 64 |
| Processor Socket: | Socket LGA-4677 |
| Features: | Intel Virtualization Technology |
| Processor Generation: | 4th Gen |
| Intel Trusted Execution Technology: | Yes |
| Device Supported: | Server |
| Display & Graphics | |
| Integrated Graphics: | No |
| Power Description | |
| Thermal Design Power: | 300 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification: | 81°C |