HPE
HPE (P67084-B21) INT Xeon-G 6544Y CPU for HPE
- SKU:
- P67084-B21
- MPN:
- P67084B21
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
- Shipping:
- Calculated at Checkout
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number: | P67084-B21 |
| Manufacturer Website Address: | https://www.hpe.com/au/ |
| Brand Name: | HPE |
| Product Line: | Xeon Gold |
| Product Model: | 6544Y |
| Product Name: | Xeon Gold Hexadeca-core 6544Y 3.6 GHz Server Processor Upgrade |
| Product Type: | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Core: | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed: | 3.60 GHz |
| Overclocking Speed: | 4.10 GHz |
| L3 Cache: | 45 MB |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Processor Threads: | 32 |
| Processor Socket: | Socket LGA-4677 |
| Features: | Intel Virtualization Technology |
| Processor Generation: | 5th Gen |
| Intel Trusted Execution Technology: | Yes |
| Device Supported: | Server |
| Memory | |
| Memory Speed Supported: | 5.20 GHz |
| Memory Technology Supported: | DDR5 SDRAM |
| Power Description | |
| Thermal Design Power: | 270 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification: | 103°C |
| Physical Characteristics | |
| Width: | 77.5 mm |
| Depth: | 56.5 mm |