HPE
HPE (P69261-B21) AMD EPYC 8324P CPU for HPE
- SKU:
- P69261-B21
- MPN:
- P69261B21
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
- Shipping:
- Calculated at Checkout
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number: | P69261-B21 |
| Manufacturer Website Address: | https://www.hpe.com/au/ |
| Brand Name: | HPE |
| Product Line: | EPYC |
| Product Series: | 8004 |
| Product Model: | 8324P |
| Product Name: | EPYC Dotriaconta-core 8324P 2.65 GHz Server Processor Upgrade |
| Product Type: | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer: | AMD |
| Processor Core: | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Clock Speed: | 2.65 GHz |
| Overclocking Speed: | 3 GHz |
| L3 Cache: | 128 MB |
| Processor Threads: | 64 |
| Processor Socket: | Socket SP6 LGA-4844 |
| Device Supported: | Server |
| Memory | |
| Memory Speed Supported: | 4.80 GHz |
| Memory Technology Supported: | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard Supported: | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power: | 180 W |