HPE
HPE (Q2P88A) HPE StoreEasy 1X60 Xeon 4112 Perf Kit
- SKU:
- Q2P88A
- MPN:
- Q2P88A
- Availability:
- On backorder. Usual lead time is 3 weeks. Contact Us for Availability
- Shipping:
- Calculated at Checkout
Frequently bought together:
Description
| Description | |
| Manufacturer: | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Website Address: | https://www.hpe.com/au/ |
| Brand Name: | HPE |
| Product Line: | Xeon |
| Product Series: | Silver |
| Product Model: | 4112 |
| Product Name: | Xeon Silver Quad-core 4112 2.60GHz Server Processor Upgrade |
| Marketing Information: | Intel® Xeon® Silver processors offer the hardware-enhanced performance and security required for data center compute, network, and storage optimized for midsized and growing IT organizations. |
| Product Type: | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Core: | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed: | 2.60 GHz |
| Overclocking Speed: | 3 GHz |
| L2 Cache: | 4 MB |
| L3 Cache: | 8.25 MB |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Process Technology: | 14 nm |
| Processor Socket: | Socket 3647 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power: | 85 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification: | 76°C |
| Physical Characteristics | |
| Width: | 76 mm |
| Depth: | 56.5 mm |
| Miscellaneous | |
| Compatibility: | HPE StoreEasy 1X60 Storage |